"Księgi Jakubowe"-Olga Tokarczuk

Księgi Jakubowe”  Olga Tokarczuk

Relacja ze spotkania DKK MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8

O nowej długo oczekiwanej książce Olgi Tokarczuk „Księgi Jakubowe” rozmawialiśmy  26 marca 2015 r.         Ta świetnie edytorska wydana książka  zaskoczyła nas objętością, prawie 1000 stron.  Olga Tokarczuk w gronie naszych klubowiczów już od lat cieszy się uznaniem i popularnością, ale  „Księgi Jakubowe” w całości przeczytały tylko najwierniejsze wielbicielki jej literackiego talentu. Nowa książka Olgi Tokarczuk , to epicka powieść historyczna nawiązująca do najlepszych tradycji tego gatunku. Opowiada o prawie już zapomnianym  charyzmatycznym przywódcy religijnym  Jakubie Franku, który wraz ze swoimi zwolennikami podróżuje przez XVIII wieczną  Polskę i Europę.  Frank za głoszenie  swoich idei uznany przez innych Żydów za heretyka podzielił społeczność żydowską  i  wywołał ferment w całym ówczesnym świecie. Poznajemy świat Żydów oraz nowy ruch religijny, na którego czele staje nic nieznaczący Jakub Lejbowicz , by wkrótce zostać nowym mesjaszem i pociągnąć za sodą rzesze ludzi, którzy bezkrytycznie  wierzą we wszystko co on powie i zrobi.  Autorka szczegółowo opisuje realia epoki, architekturę, ubiory . Znakomicie oddaje atmosferę  życia dawnej wielokulturowej  Rzeczpospolitej, w której egzystują  obok siebie chrześcijanie, Żydzi i muzułmanie. W szlacheckim  dworze w Rohatynie  , poznajemy innych ważnych dla książki bohaterów , kasztelanową Katarzynę Kossakowską,  poetkę Elżbietę Drużbacką oraz księdza Benedykta Chmielowskiego , autora  pierwszej polskiej encyklopedii  „Nowe Ateny”.

„Księgi Jakubowe” to wielowątkowa powieść z mnóstwem  barwnych drugoplanowych postaci , która nie jest tylko powieścią historyczną ,odnajdujemy w niej wiele odniesień do współczesnego świata.

Serdecznie polecamy tym, którzy jeszcze nie przeczytali.

W spotkaniu uczestniczyło 5 osób.

Anna Olborska

Moderator  DKK  MBP Łódź-Śródmieście FB nr 8