Spotkanie DKK w Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty 11.03 2014 r.

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI.

Dnia 11 marca 2014 roku o godzinie 17.00 w Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty przy ul Powstańców Wielkopolskich 3 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Wzięło w nim udział siedem osób. Rozmawialiśmy o książce Grażyny Jeromin- Gałuszki pt. "Złote nietoperze". Treść książki się podobała. Jednak jej styl i język, zdaniem niektórych Czytelników nie spełniał ich wysokich wymagań. Zafascynowała nas postać Matyldy. Podziwialiśmy jej odwagę i zdolność przystosowania się do każdych warunków życia. Dyskutowaliśmy o różnicach między Matyldą a Lorą. Zastanawialiśmy się co przyciągało je do siebie - naszym zdaniem Matylda ze swoim opanowaniem i dystansem do życia była dla Lory namiastką matki, która zawsze śpieszy z pomocą. Łączy je poszukiwanie miłości, akceptacji, bezpieczeństwa i wolności. Dla Matyldy Wzgórze jest azylem, a Lora kolekcjonuje kolejne niespełnione miłości. Mówiliśmy o trudnym dzieciństwie obu bohaterek, jak duży wpływ miało ono na ich życie - nawet wielka miłość Edwarda do Lory nie potrafiła jej uszczęśliwić. Rozmawialiśmy o oszukanym życiu Edwarda w którym wszystko okazało się ułudą - zostało mu tylko budowane na strychu "najpiękniejsze miasto na świecie". Dyskutowaliśmy o Mateuszu – zaskoczył nas fakt, że skromny wyplatacz koszy był świetnie zamaskowanym mordercą na zlecenie. Z naszą pełną aprobatą spotkała się decyzja Matyldy, by nigdy nie korzystać z pieniędzy zarobionych na zbrodni. Rozmawialiśmy o zmianie stosunku Matyldy do Julii- córki Lory i Mateusza. Początkowa niechęć przeradza się w akceptację i miłość. To Julia i Wzgórze stają się jasną przyszłością Matyldy.

Nasze następne spotkanie odbędzie się 1 kwietnia 2014 roku. Będziemy rozmawiali o książce Mateusza Marczewskiego pt.”Niewidzialni”.

Beata Bogusławska: moderator DKK przy Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty.