Spotkanie DKK 06.11.2012 r.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

W dniu 6 listopada 2912 roku  godzinie 17.00 w Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty przy ul. Powstańców Wielkopolskich 3 odbyło się spotkanie DKK. Wzięło w nim udział pięć osób. Rozmawialiśmy o książce Zofii Staniszewskiej  pt. "Czarownica z Radosnej".            Większość Czytelników odebrała ją jako bajkę dla dorosłych, w której prawdziwe problemy zawsze mają szczęśliwe zakończenie, a źli zostają ukarani. Wadą powieści w oczach  części Klubowiczów  był  jej  język - bardzo piękny we fragmentach baśniowych i zbyt prostacki w opisywaniu realnego świata.
     Mówiliśmy o terapeutycznej roli snutych przez Jagodę baśni, które pomagają jej dzieciom uporać się z niesionymi przez życie problemami np.: opowieść o Eponie pomaga dzieciom zwalczyć traumę związaną ze śmiercią ojca.
      Dyskutowaliśmy o naturze ludzkiej. Naszym zdaniem autorka bardzo trafnie ukazała jej dualizm i wzajemne przenikanie się sfery racjonalnej i magicznej, opartej na intuicji. W rozmowie podkreślaliśmy potrzebę silnego powiązania człowieka z otaczającą  go naturą. Rozmawialiśmy o wadach i zaletach życia w małych społecznościach. Według nas zaletą są dobrosąsiedzkie stosunki, które zapewniają jednostce pomoc i oparcie ze strony sąsiadów. Wadą zaś ciągła kontrola zachowania jednostki przez społeczność.  Zazdrościliśmy Jagodzie takiego przyjaciela jak Paweł, na którego można liczyć w każdej potrzebie.
      Bardzo podobała się nam rozmowa  Szurniętego Mirka - wiejskiego głupka -  z Panem Bogiem.  Na nasze uznanie zasługuje postępek córki Jagody - Joasi, która  odnaleziony skarb nietknięty oddała Mirkowi.  Zauroczyła  nas postać Babuchy, staruszki - zielarki mieszkającej na skraju wsi, jej życzliwość i pogoda ducha. Z naszym potępieniem spotkała się Ryśkowa, wścibska wioskowa baba, która pod pozorem życzliwości obgaduje sąsiadów.
     Mówiliśmy o tym jak ważna jest umiejętność słuchania drugiej osoby. To, że nie słuchamy się nawzajem, często staje się przyczyną rozpadu związku. Wielkiego apetytu narobiły nam umieszczone na końcu książki "kosmiczne przepisy na wypieki Jagody". W miłych nastrojach pożegnaliśmy bohaterów "Czarownicy z Radosnej".

Nasze następne spotkanie odbędzie się 4 grudnia 2012 roku. Będziemy rozmawiać o powieści Carlosa Ruiza Zafona pt. "Więzień nieba".

Beata Bogusławska: moderator DKK przy Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty.