Spotkanie DKK z dnia 5.10.2010 r.

Spotkanie DKK.

Dnia 5.10.2010 roku o godzinie 17.00 w Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty przy ul. Powstańców Wielkopolskich 3 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Wzięło w nim udział pięć osób. Omawiałyśmy książkę Henninga Mankella pt. „Comedia infantil”.
    Powieść głęboko nas poruszyła.  Zastanawiałyśmy się, jak to możliwe, że Europa tylko przygląda się pogrążonej w wojnie Afryce, nic nie robiąc aby pomóc żyjącym tam ludziom.
    Rozmawiałyśmy o przerażającej sytuacji w jakiej znajdują się dzieci – porywane z rodzinnych wsi i siłą wcielane do partyzantki, uczestniczą w walce, której celu nie znają. Przeraził nas los bezdomnych dzieci żebrzących na ulicach miast, które „żyją żeby przeżyć”, bez szans na poprawę losu.

Bardzo podobał się nam główny bohater powieści – Nelio – jego odwaga i mądrość. Podziwiałyśmy sposób w jaki kierował i opiekował się dziećmi z bandy uliczników – szanując i zaspokajając ich i indywidualne potrzeby, sprawił, że poczuły się ważne.
    Wielkie uznanie wzbudziła w Czytelniczkach dojrzałość i pomysłowość z jaką Nelio spełnił ostatnie życzenie Alfredo Bomby – zainscenizowana podróż na rajską wyspę uwolniła umierającego na raka chłopca od strachu przed śmiercią i pozwoliła mu w godny sposób połączyć się z duchami przodków. Rozważałyśmy, jak życie i śmierć Nelia wpłynęły na dalsze losy spotkanych przez niego osób, Nelio jawi nam się jako prorok przebywający jednocześnie w przeszłości i przyszłości.

Chwaliłyśmy język i narrację książki – Menkell opisuje przeżycia bohaterów niejako od środka - oczami mieszkańca Afryki, a nie z pozycji białego człowieka „z zewnątrz”. To doskonałe oddanie afrykańskiej rzeczywistości czyni według nas „Comedię infantil” książką wyjątkową, pełną zrozumienia, empatii i współczucia, w której świat realny splata się ze światem duchów i magii, każdy powinien ją przeczytać.

Nasze następne spotkanie odbędzie się 09.11.2010 roku o godzinie 17.00. Będziemy rozmawiać o książce Magdaleny Tulli pt. „Skaza”.

Beata Bogusławska: moderator DKK przy Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty.