Tematem dyskusji była książka Doris Lessing pt.”Pamiętnik przetrwania”

Dnia 06.10.2009 r. o godzinie 17.00 w Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty przy ul. Powstańców Wielkopolskich 3 odbyło się spotkanie DKK. Wzięło w nim udział siedem osób. Tematem dyskusji była książka Doris Lessing pt.”Pamiętnik przetrwania”.

Przedstawioną przez Autorkę sytuację bliżej niezidentyfikowanego zagrożenia i różnych postaw wobec niego niektóre z Czytelniczek porównały z „Rokiem 1984” G. Orwella. W rozmowie rozważałyśmy problem więzi międzyludzkich – według nas główna bohaterka żyje w izolacji od innych mieszkańców, a zachodzące zmiany obserwuje przez okno bez osobistego zaangażowania.

Czytelniczki zwróciły uwagę na wzajemne relacje między Emily a jej opiekunką – z biegiem czasu obowiązek opieki nad dziewczynką przeradza się w więź emocjonalną. Rodzące się między nimi uczucie jest powodem do poszukiwania odpowiedzi na temat wcześniejszych losów Emily, a to z kolei pozwala narratorce na dotarcie do „świata za ścianą”. Pustka emocjonalna w jakiej wychowywała się dziewczynka skłoniła nas do rozważań nad wielką rolą matki w nauczeniu dziecka uczuć, a zwłaszcza zdolności do okazywania miłości.

Poruszyło nas odejście bez słowa pożegnania June z domu Emily . Niektóre z Klubowiczek uważały, że jest ono wynikiem braku umiejętności w okazywaniu uczuć, inne, że było to bardzo dojrzałe i rozsądne posunięcie – moment pożegnania mógł sprawić, że June nie byłaby w stanie rozstać się z kochanymi przez siebie osobami, zaś odejście dawało jej szanse na nowe życie i nową miłość.

Dyskutowałyśmy o postawie Geralda jego odpowiedzialności za swój „gang” dzieci, a także o jego trosce o pozbawione wszelkich norm moralnych i społecznych „dzieci z metra”, który chciał zapewnić opiekę.

Kończąc rozmowę nawiązałyśmy do tytułu książki – według nas „pamiętnikiem przetrwania” jest

Beata Bogysławska Moderator DKK przy MBP Łódź-Bałuty FB nr 14