Rozmawialiśmy na temat książki Zadie Smith „O pięknie”

Dnia 16.06.2009 roku 0 godzinie 17.00 w Filii nr 14 MBP łódź-Bałuty przy ul. Powstańców Wielkopolskich 3 odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie DKK.

Wzięło w nim udział siedem osób, w tym jedna nowa. Rozmawialiśmy na temat książki Zadie Smith „O pięknie”.

Jak zwykle zdania były podzielone – kilku osobom powieść nie podobała się do tego stopnia, że nie przeczytały jej do końca, stwierdziły, że jest zbyt zagmatwana i „przegadana”, nie mogły zrozumieć o co w niej chodzi. Inne uznały książkę za interesującą, choć nie za porywającą.

Dyskutowałyśmy na temat rodziny – wyznawane przez nią wartości mają ogromny wpływ na kształtowanie charakterów i postaw moralnych wychowywanych w niej dzieci. Pokazane w książce dwa typy rodziny – liberalny i konserwatywny, różnią się tylko pozornie, w obu panuje jednakowa hipokryzja.

Zwróciłyśmy uwagę na ogromną rolę kobiet w obu domach – są one ich wewnętrzną podporą dającą siłę witalną pozostałym domownikom.

Mówiłyśmy o poruszonym przez autorkę problemie zdrady i wybaczenia. Według nas mimo przebaczenia winowajcy , zawsze pozostaje jakaś skaza we wzajemnych stosunkach, która rzuca cień na dalsze życie rodziny.

Na zakończenie stwierdziłyśmy, że tytuł książki „O pięknie” jest przewrotny, gdyż za wyjątkiem obrazów Rembrandta w powieści Z. Smith nic nie jest tak piękne, jak się wydaje.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 08.09.2009 roku o godzinie 17.00. Omówimy na nim książkę U. Eco pt.”Tajemniczy płomień królowej Loany”. Życzę miłej lektury i udanych wakacji: Beata

Beata Bogusławska Moderator DKK przy MBP Łódź-Bałuty FB nr 14