Rozmawiałyśmy o książce Jodi Picoult pt. "Dziewiętnaście minut"

Dnia 8.12.2009 roku w Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty przy ul. Powstańców Wielkopolskich 3 odbyło się spotkanie DKK. Przybyło na nie sześć osób. Rozmawiałyśmy o książce Jodi Picoult pt. „Dziewiętnaście minut”.

Przedstawiony przez Autorkę przypadek strzelaniny w szkole średniej i dogłębna analiza jego przyczyn bardzo nas poruszyły. Dyskusja była ożywiona i pełna emocji.

Rozmawiałyśmy o przemocy w szkole i sposobach jej zapobiegania, naszym zdaniem zaistniałym wypadkom mogła zapobiec odpowiednio wczesna interwencja nauczycieli i rodziców.

Rozważałyśmy w jaki sposób prawo do posiadania broni i jej powszechna dostępność przyczyniła się do tragedii, czy jej brak by przeszkodził w rozlewie krwi?

Dyskutowałyśmy nad potrzebą akceptacji i przynależności jednostki do grupy rówieśniczej. Słowa jednego z bohaterów powieści, że ”gdyby umierał z pragnienia na pustyni i dostał do wyboru : szklanka wody czy natychmiastowa popularność – najprawdopodobniej wybrałby to drugie” bardzo dobrze oddają ten problem. Potrzeba akceptacji i identyfikacji z grupą jest tak wielka, że młodzi ludzie skłonni są do wszystkiego byle tyko ją uzyskać. Według nas zarówno zbytnie utożsamianie się ucznia z grupą jak i jego alienacja mogą w negatywny sposób wpłynąć na rozwój psychiczny i emocjonalny młodzieży.

Porównywałyśmy rodziny głównych bohaterów: Josie i Petera – stwierdziłyśmy, że obie są dysfunkcyjne. W żadnej z nich nie umie się przekazywać miłości, dzieci mają poczucie, że rodzicom na nich nie zależy, brak jest porozumienia i więzi emocjonalnej – wszyscy udają, że wszystko jest w porządku.

Rozmawiałyśmy o matce Petera. Która nie potrafiła zapewnić synowi poczucia bezpieczeństwa – gdy szykanowany przez kolegów chłopiec szukał w niej oparcia, zagroziła, że go ukarze jeśli jeszcze raz ulegnie przemocy. Naszym zdaniem ta zdrada w znacznym stopniu wpłynęła na postępowanie Petera.

Powieść Jodi Picoult jest książką trudną i przerażającą, ale według nas warto ją przeczytać, żeby zrozumieć powody, które skłaniają młodych ludzi do sięgnięcia po broń. Po lekturze „Dziewiętnastu minut”, słysząc o masakrze w szkole może zastanowimy się nad jej powodem, nie określając sprawcy od razu mianem wariata.

Na końcu spotkania życzyłyśmy sobie wesołych, zdrowych i spokojnych świąt Bożego Narodzenie oraz szczęśliwego Nowego Roku. Następne spotkanie odbędzie się 05.01.2010 roku o godzinie 17.00. Omówimy na nim „Minaret” Leili Aboulela.

Beata Bogusławska Moderator DKK przy MBP Łódź-Bałuty FB nr 14