Recenzje czytelników klubów DKK

Nie oddam dzieci K. Michalak

Akcja powieści  zaczyna się zwyczajnie autorka pokazuje rodzinę jakich wiele- kilkoro dzieci zapracowany mąż i zajmująca się domem żona. Poznajemy szanowanego chirurga Michała Sokołowskiego  kochającego ojca i męża, którego świat wokół rozpada się na kawałki, niedowierzanie zmienia się w przerażenie, nadzieja pryska a miejsce jej zajmuje bezgraniczna rozpacz. Sokołowski podczas dyżuru w pracy odbiera telefon, który wywraca mu życie do góry nogami. Chirurg otrzymuje wiadomość o wypadku swojej żony w którym ginie jego trzy letni synek Antoś oraz żona i przypomina sobie, że tak nie dawno obiecywał Antosiowi, że szybko dziś wróci do domu. Jak wielka jest rozpacz mężczyzny w natłoku myśli zatapia się w smutku zapomina o innych uczestnikach domu o swoich dzieciach zaniedbuje obowiązki domowe i pracę, chcąc szybko zapomnieć pije i zatapia smutki w alkoholu nie widzi on innego rozwiązania swoich problemów, nic dla niego już nie ma wartości. Popada w skrajność emocjonalną, gdyż do niewyobrażalnego bólu i cierpienia dochodzi ogromne poczucie winy. W głowie wirują wyrzuty sumienia gdyby nie był pracoholikiem i poświęcił swym bliskim więcej czasu, był z nimi w tym ważnym dla jego dziecka dniu w dniu urodzin. Marta i Antoś być może by żyli, lecz to nie koniec problemów chirurga, ktoś życzliwy za wszelką cenę pragnie odebrać mu dzieci . Czy Sokołowski będzie miał na tyle siły aby sprostać problemom- tak chirurg w pewnym momencie budzi się jakby z letargu i stawia czoło problemom chce dać szczęście swojej rodzinie i zmienia się. Michalak Katarzyna nie boi się poruszać w swych dziełach trudnych tematów. W „ Nie oddam dzieci” mowa o pracoholizmie, samotności, władzy pieniądza, , dziennikarskich hienach żerujących na ludzkiej tragedii , ludzkiej „ Życzliwości”, która niejednokrotnie prowadzi do kolejnych dramatów. Powieść ta dogłębnie wzrusza i odciska ślad w sercu i pamięci. To historia, której po prostu nie da się zapomnieć. Opowieść o ludzkim dramacie, bólu, cierpieniu, ale też przyjaźni, sile miłości i więzach rodzinnych.